[Strażnica] Projekt skończony

Skończyłem swój pierwszy projekt z odlewami od Bruce'a Hirts'a wzorowany na budynku City Guard House Ryan'a Skow'a. Czas na małe podsumowanie.

Całość prac trwała trochę ponad miesiąc, jednak nie zajmowałem się tylko i wyłącznie tym projektem. Wpływ na czas miał też wybór gipsu do odlewu mniejszych elementów. Wpadki, jakie popełniłem przy klejeniu elementów, nauczyły mnie jak lepiej pracować z odlewami. Prace nad dachem były czystą przyjemnością w porównaniu do wcześniejszych męczarni, wycinania kilkuset kostek i klejenia ich.

Pomimo braku drewnianych dekoracji na prawym dachu, jestem zadowolony z efektu końcowego. Być może dodam je w późniejszym czasie, ale moim zdaniem i tak prezentuje się on dobrze. Gdy uporządkuję biurko, przedstawię więcej zdjęć.




spacer

[Strażnica] Drewniane dekoracje

Po dłuższej przerwie spowodowanej szukaniem odpowiedniego gipsu do odlewu mniejszych elementów wracam w końcu do swojej strażnicy. Zdecydowałem się na trudno dostępny w naszym kraju gips stomatologiczny Mutsumi Hiro Stone Plus. Miałem obawy, czy jego wytrzymałość będzie wystarczająca, tym bardziej, że musiałem zakupić od razu opakowanie 20 kg. Myślę, że ryzyko się opłaciło. Po kilku pierwszych odlewach jest dużo lepiej i w końcu udało mi się rozformować elementy bez pęknięcia.




Aktualnie odlewam więcej sztuk drewnianych belek, a te które już przeschły maluję "taśmowo". Dachówki dla środkowej kładki również są odlane z gipsu i pomalowane dokładanie tak samo. Niestety brakło mi precyzji podczas klejenia dachu i zapomniałem uwzględnić drewniane dekoracje na prawej stronie budynku. Mam już plan, jak poprawić gotowy element, by nie zaczynać pracy od nowa.

Wspomniany dach do poprawki



Kończę też prace nad lewą częścią Strażnicy, w której znajdować się będzie szczyt wieży. Kamienną ścianę po prawej stronie wykonałem w taki sposób, by ukryć szkielet dachu środkowej części.




Na koniec zdjęcia z pomalowanej części pierwszego piętra.



spacer

[Strażnica] Pierwsze piętro z kamienia

Jak postanowiłem wcześniej, druga część pierwszego piętra będzie wykonana z odlewów od Bruce'a.
Z tektury wyciąłem podstawkę i ułożyłem testowy poziom bez klejenia. Niestety okazało się, że moje okna, które są na wysokość trzech elementów dodają 1-2mm wysokości.


Postanowiłem zatem skorzystać z papieru ściernego, by wyrównać trochę poziom. Ta operacja się udała, jednak trudniej było opanować szerokość kondygnacji. W efekcie pomimo starań, piętro jest nieco szersze niż parter. 



spacer

[Strażnica] Schody i pierwsze piętro - aktualizacja

Malowanie schodów jest prawie identyczne jak parteru budynku, z tą różnicą, że chciałem je lekko wyróżnić na tle ścian. Do tego celu użyłem więcej białej farby nałożonej techniką "suchego pędzla".



Następnie wyciąłem podstawkę dla ścian pierwszego piętra z tektury jak dla poprzednich elementów. Wymierzyłem gdzie znajdują się schody i wyciąłem odpowiedni prostokąt za pomocą skalpela. Drewnianą podłogę wykonałem dokładnie jak tą na kładce, z tą różnicą, że najpierw zrobiłem nacięcie w miejscu schodów, a potem dodałem fakturę desek.


W miejscu przejścia do kładki dokleiłem osobną deskę. Całość pomalowałem i przykleiłem do podstawki. 



Powoli projekt nabiera charakteru. Chcę zmodyfikować drugą część i wykonać ją w całości z odlewów gipsowych. Nie będę również dodawał trzeciego piętra (przynajmniej na tę chwilę) tylko zabiorę się za dach i drewniane elementy ozdobne dla otynkowanej części.





spacer

[Strażnica] Podłoga parteru

Zdecydowałem, że podłoga na parterze będzie kamienna. W tym celu wyciąłem odpowiedni prostokąt z podkładu pod panele. 

Następnie zrobiłem nacięcia, by powstała kratka 1 cal na 1 cal oraz dodałem pęknięcia skalpelem, które następnie pogłębiłem używając czarnego długopisu.


Całość pomalowałem najpierw czarnym podkładem, a następnie za pomocą gąbki nałożyłem kolor ciemny szary i gruz (szary z dodatkiem kremowego) oraz lekki dry brush białym.


spacer

[Strażnica] Schody na pierwsze piętro

Z gipsowych odlewów form do Bruce'a zabrałem się za wykonanie schodów na pierwsze piętro. Muszę przyznać, że trochę czasu zabrało mi zaplanowanie ich wyglądu, ale mam nadzieję, że z czasem pójdzie mi już to szybciej. :) Niestety jedyne czego w porę nie przemyślałem, to możliwość stawiania na nich figurek. Nachylenie jest tak duże, że jest to niemożliwe.


Schodów nie będę przyklejał do podstawki. Chcę aby była możliwość ich dowolnego ustawiania  w innych projektach.



spacer

[Strażnica] Kładka

Z 3 mm pianki XPS wykonałem drewnianą podłogę dla przejścia na drugą stronę budynku strażnicy. Bardzo lubię tę metodę, jest szybka i efektywna. Najwięcej czasu trwa w niej schnięcie farby podkładowej, by móc potem nałożyć suchym pędzlem jaśniejszą warstwę lub dwie jeśli mamy ochotę. Tym razem postanowiłem użyć szybszej metody z jedną warstwą w kolorze żółtej ochry / musztardowym.


Od jakiegoś czasu, żeby przyspieszyć cały proces malowania nie używam czarnego podkładu, tylko nanoszę bezpośrednio brąz na XPS. Pigment w farbie dobrze kryje i nie odpada, więc uznałem, że nie ma potrzeby komplikowania sobie życia.
Gotową podłogę przykleiłem klejem polimerowym do podstawki kładki.



spacer

[Strażnica] Ściany pierwszego piętra

Wykonałem kilka ścian z 5 mm pianki XPS, w której wyciąłem otwory na okna i przejście do drugiej części budynku. Po sklejeniu, całość zaszpachlowałem gładzią, a po wyschnięciu, pomalowałem mocno rozcieńczoną wodą farbą w kolorze "błota". W kolejnym etapie naniosę jaśniejszy odcień za pomocą techniki suchego pędzla.
Dodatkowo wyciąłem podstawkę z 1 mm tektury dla przejścia, którą podkleiłem od spodu pomalowanymi listewkami balsy 5 mm. Całość oprze się na łukach parteru budynku.




spacer

[Strażnica] Parter pomalowany

Pomalowałem poziom gruntowy dwóch budynków. Jako podkład użyłem ciemnego szarego koloru, następnie średni drybrush jasnym szarym i na koniec delikatny drybrush białym.
Dla jednej części wykonałem drewnianą podłogę z pianki XPS, którą przykleiłem do podłoża. Nie zdecydowałem jeszcze jaką podłogę będzie miała druga część.
Drzwi zostały odlane z formy Bruce'a.




spacer

[Strażnica] Aktualizacja dla pierwszego projektu

Szybka aktualizacja dla pierwszego projektu inspirowanego budynkiem Ryan'a Skow'a.

Pierwsza lekcja: Bez podstawki łatwiej się maluje, jednak namoczony gips klejony PVA lubi się odczepić. Na szczęście udało się naprawić sporą wyrwę. :)



spacer

[Strażnica] Hello world!

Witam wszystkich w moim pierwszy wpisie na blogu. Chciałbym na nim publikować swoje prace związane z tworzeniem miniaturowych terenów do gier w skali 28mm. Dzieła zdobią głównie nasz pokój gamingowy, w którym wraz z grupą dobrych przyjaciół gramy w Pathfinder RPG.

Post ten zaczynam od nowego projektu, w którym wykorzystuję formy od Bruce'a Hirts'a przywiezione do mnie prosto z Ameryki przez znajomego - jeszcze raz dzięki Robert! Postanowiłem, że w ramach treningu i pracy z odlanymi elementami mój budynek będzie inspirowany jakimś już gotowym projektem. Wybór padł na City Guard House Ryan'a Skow'a.



Wciąż jeszcze eksperymentuję z rodzajem gipsu, który będzie najlepszy do moich zastosowań.

spacer